Programy/Projekty/Innowacje

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

Drodzy Rodzice!

Miło nam poinformować, że od kwietnia 2022 roku ZSP Nr 3 w Radomiu
zmierza w kierunku przyłączenia do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Mamy nadzieję, że obowiązki, jakie są z tym faktem związane oraz wszelkie działania, jakie podejmujemy w celu poszerzenia edukacji zdrowotnej u dzieci, pozwolą nam wkrótce uzyskać certyfikat „Przedszkola Promującego Zdrowie”.

Działania PP20 w roku szkolnym 2022 - 2023:

"Kubusiowi przyjaciele natury"

🌞🍀🦋🌺W roku szkolnym 2022/2023 Przedszkole PP 20 przystąpiło do XV Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY”. Podczas realizacji programu przedszkolaki zdobyły podstawową wiedzę w zakresie ochrony środowiska, recyklingu, dbałości o zdrowe odżywianie oraz aktywne spędzanie czasu. Nasze przedszkole za realizację programu zdobyło certyfikat potwierdzający otrzymanie tytułu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.🌞🍀🦋🌺

Działania PSP10 w roku szkolnym 2022 - 2023:

Zawody akrobatyki sportowej "Acro Star"

W dniu 16 czerwca w naszej szkole odbyła się druga edycja zawodów akrobatyki sportowej „Acro Star”.
Reprezentantką naszej szkoły była uczennica klasy drugiej. Nasi uczniowie angażują się w zajęcia sportowe od najmłodszych lat. 

Gra w Paintball

W dniu 12 czerwca klasa 5a była na Paintballu. Nie zabrakło dobrej zabawy, wspaniałej konkurencji i gier zręcznościowych. Uczniowie integrowali się, pracowali w zespołach, opracowywali strategie. Zadowoleni i pełni niezapomnianych zdarzeń wrócili szczęśliwi do domu. 

IX Piknik Zdrowia

21 maja na placu Corazziego nasza szkoła wzięła udział w IX Pikniku Zdrowia oraz Ogólnopolskiej Akcji Krwiodawstwa – „Motoserce” .
Nauczyciele oraz uczniowie zaprezentowali atrakcyjne pomoce dydaktyczne – laserową strzelnicę (ćwiczenie elementu pięcioboju nowoczesnego), zabawy ruchowe z Photonem, kodowanie na macie edukacyjnej ilustracji owoców i warzyw. Najmłodsi uczestnicy pikniku chętnie korzystali z możliwości malowania buzi czy zrobienia zmywalnego tatuażu.

Zajęcia profilaktyczne "Podstawy bezpieczeństwa"

Pedagog szkolna Izabela Leśkiewicz w dniu 18 maja przeprowadziła zajęcia profilaktyczne z uczniami, uczęszczającymi na zajęcia świetlicowe. Przeprowadziła pogadankę w oparciu o elementarne podstawy bezpieczeństwa.
Pani pedagog zwracała uwagę na przestrzeganie bezpieczeństwa w szkole, w domu, na placu zabaw, w parku, na basenie, na wf-ie oraz podczas podróży i wypoczynku w czasie wakacji. Poruszona została także tematyka zachowania się w sytuacjach dotyczących kontaktu z obcymi osobami, a także obrony przed psem. Dzieci bardzo dobrze znają zasady ruchu drogowego, a także posiadają wiedzę na temat numerów alarmowych.

Warsztaty z trenerem personalnym

W dniu 16.05 gościliśmy w naszej szkole trenera personalnego, pana Bartka Rybańca.
Trener Ryba przeprowadził zajęcia wśród uczniów klas 4,5 oraz 8.
I część spotkania była poświęcona zapoznaniu uczniów z pojęciem aktywności fizycznej, zdrowym odżywianiu oraz skutkami zażywania napojów energetycznych.
Trener Ryba przekazał ogromny wachlarz wiedzy, którą posiada.
II część spotkania przebiegła aktywnie, gdyż wszyscy uczniowie na moment stali się podopiecznymi trenera Bartka.

Dzień Jabłka

Jak co roku, w naszej szkole 28.09.2022r. odbył się Światowy Dzień Jabłka. Była to akcja zainicjowana w celu zachęcenia uczniów do spożywania jabłek jako źródła witamin oraz wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania.

Uczniowie zrobili pyszny sok jabłkowy, a także próbowali smakołyków z jabłek przyniesionych przez rodziców. W tym dniu odbyły się również konkursy i zabawy z wykorzystaniem jabłek.

Tak naprawdę każdego dnia warto docenić ten wyjątkowy owoc- jego właściwości zdrowotne oraz wspaniały smak.

Działania PP20 w roku szkolnym 2021 - 2022:

Działania PSP10 w roku szkolnym 2021 - 2022:

Warsztaty Kulinarne w kl. 1-3 - "Dzień Zdrowego Śniadania”.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Uczniowie w tym Dniu przygotowali w swoich klasach przepyszne śniadanie bogate w witaminy. Wykorzystali do tego świeże i zdrowe produkty. Z ogromnym zapałem siekali, kroili, smarowali, dekorowali. Na stole znalazły się potrawy tzw. zdrowej żywności, bajecznie udekorowane, zachęcające swym apetycznym wyglądem. Podczas warsztatów dzieci poznały zasady właściwego zachowania się przy stole oraz obejrzały filmy edukacyjne związane z tematyką zdrowego odżywiania. Trzeba przyznać, że dzień bardzo się spodobał uczniom, ponieważ po Śniadaniu wszyscy nabrali Mocy.

Zajęcia Ogrodnicze

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zamienili się w ogrodników. Zajęcia edukacyjne miały na celu poszerzanie wiadomości dzieci na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin oraz założenie hodowli w kąciku przyrodniczym, który jest dla uczniów doskonałym miejscem do prowadzenia częstych badań oraz eksperymentów. Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci miały możliwość, poznania cyklu rozwoju roślin oraz nauczyć się systematycznej pielęgnacji podczas pełnienia codziennych dyżurów.

Wielkanoc

W ostatnim dniu zajęć przed Świętami Wielkanocnymi uczniowie klas 1-3 celebrowali nadchodzące Święta 🐣 Brali udział w warsztatach plastycznych, przyrodniczych oraz kulinarnych. Uczniowie przygotowali wiosenne stroiki, ozdabiali pisanki oraz kajmakowe babeczki. Ponadto klasy usiadły przy świątecznych stołach, na których gościły wielkanocne wypieki 🥧🥮 Nie zabrakło również zabaw na świeżym powietrzu ☀️, gdzie uczniowie rozwiązywali świąteczne zagadki oraz poszukiwali 🔍 słodkości pozostawionych przez wielkanocnego zająca 🐇 Podczas zajęć w świetlicy szkolnej uczniowie najmłodszych klas wraz z dziećmi z oddziałów przygotowawczych z kl 1-3 z Ukrainy mieli okazję porozmawiać o zwyczajach, tradycjach i potrawach związanych z nadchodzącymi świętami. Rozwijali swoje zdolności plastyczne, manualne oraz pokazali swoją kreatywność, wykonując różnego rodzaju kartki wielkanocne. Powstały przepiękne prace.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

29 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja 🇵🇱 Klasy pierwsze przygotowały oraz zaprezentowały krótką lekcję patriotyzmu uczniom naszej szkoły oraz grupom przedszkolnym.

Tydzień Bezpieczeństwa w Naszej Szkole

W dniach 16 – 20 maja w naszej szkole obchodzony był Tydzień Bezpieczeństwa w ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa. W akcji wzięły udział klasy 1-3, 4, 7, oddziały przygotowawcze oraz świetlica szkolna. Podczas zajęć uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpiecznego zachowania się w szkole 🏫 i w domu 🏡 oraz numery alarmowe 1️⃣1️⃣2️⃣. Uczniowie klas młodszych dowiedzieli się między innymi: – czym jest kultura osobista, kultura słowa, – dlaczego, tak ważna jest nietykalność cielesna każdego człowieka, – jak należy się zachować w stosunku do obcych osób oraz nieznanych zwierząt, – co to znaczy bezpieczne podróżowanie, – w jaki sposób bezpiecznie spędzać czas wolny. Uczniowie klas 1-3 realizowali również zadania z tematu „Bezpieczny Uczeń” w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”. Ponadto uczniowie klas starszych omówili dodatkowo tematy związane z niebezpiecznym zjawiskiem hejtu oraz sposobami ochrony przed używkami.

 

Przedszkole Publiczne Nr 20 w Radomiu